ویکی دُرج، کتابخانه آزاد شعر پارسی
مهمان خوش آمدید. ورود     ( ثبت نام ) کتابها | زندگینامه ها | جستجوی پیشرفته | درباره دُرج | راهنمای ساخت دفترچه شعر در ویکی دُرج | پادکست دُرج
RSS   RSS
 

راهبری


جستجوی سریع در ویکی دُرج
»شعرهای منتشر نشده‌ی اخوان مجوز گرفت

RSS
تغییر یافته در 2013/08/19 06:34 توسط Administrator دسته‌بندی شده به عنوان نوشتار روز

زردشت‌ اخوان‌ثالث که مدت‌ها قبل خبر جمع‌آوری سروده‌های منتشر نشده‌ی پدرش و تجمیع آن‌ها در قالب آخرین مجموعه شعر زنده‌یاد مهدی‌اخوان‌ ثالث را در اختیار این خبرگزاری گذاشته بود، از مجوز گرفتن این مجموعه و انتشار آن در ماه‌های آتی خبر داد.

وی دراین‌باره به خبرنگار ایلنا گفت: خوشبختانه سرانجام مجوز نشر مجموعه‌ی «سال دیگر ای دوست؛ ای همسایه» را گرفتیم. این مجموعه شعرهایی از اخوان ثالث را دربرمی‌گیرد که در هیچ کدام از کتاب‌های ایشان منتشر نشده است.

زردشت ادامه داد: برخی از این شعرها زمانی در مطبوعات منتشر شده بوده‌اند اما حتی خود اخوان نیز آن‌ها را فراموش کرده بود، بخشی از شعرهای این مجموعه هم از میان دست‌نوشته‌هایی که از پدرم به جا مانده است، استخراج شده است.

مدیر انتشارات زمستان ضمن بیان این مطلب که «سال دیگر ای دوست؛ ای همسایه» آخرین مجموعه‌شعری‌‌ست که به نام اخوان ثالث منتشر خواهد شد، اظهار داشت: این کتاب تقریبا 250 تا 260 صفحه خواهد داشت و مشغول انجام کارهای فنی و آماده‌سازی پیش از چاپ آن هستیم. با این اوصاف امیدواریم که این کتاب در نیمه‌ی دوم سال جاری منتشر شده و به دست علاقه‌مندان آثار اخوان ثالث برسد.

وی در رابطه وضعیت نشر سایر آثار نشر زمستان نیز گفت: کتاب تازه‌ای که تدارک انتشارش را می‌بینیم، کتابی‌ست تحت عنوان «همراه لحظه‌های گریزان». این کتاب مجموعه مقالاتی‌ست که دیگران در مورد اخوان، اشعار و زندگی‌اش نوشته‌اند. حتی خاطرات دوستان و نزدیکان نیز در این کتاب آمده که هرکدام به بیان زاویه‌ای خاص و تازه از شخصیت این شاعر نامی می‌پردازد.

زردشت افزود: مقالات این کتاب از سال 39 تا 89 نوشته شده‌اند و به زودی آن را برای اخذ مجوز به ارشاد خواهیم برستاد. امیدواریم این کتاب برای اخذ مجوز با مشکل روبرو نشود زیرا به جز بیان‌های ادبی و بررسی‌های شخصیتی، مطلبی در آن نیست.

مدیر نشر زمستان همچنین خبر داد: جلد سوم از مقالات زنده‌یاد اخوان‌ثالث نیز با نام «حریم‌ سایه‌های سرو» درحال آماده‌سازی است و احتمالا یکی دو ماه دیگر آن را برای مراحل اخذ مجوز به اداره‌ی کتاب وزارت ارشاد خواهیم فرستاد. کلیات اشعار پدرم نیز کتاب دیگری‌ست که مدت‌هاست در صدد انتشار آن بوده‌ایم اما از آنجایی که شعرهای منتشر نشده‌ی اخوان نیز باید به آن اضافه می‌شد، دست نگه‌داشتیم که خوشبختانه با مجوز گرفتن «سال دیگر ای دوست؛ ای همسایه»، رویه‌ی انتشار کلیات نیز آغاز شده است.

منبع: ایلناپیاده سازی و اجرا: مهر ارقام رایانه   در فیس بوک به دُرج بپیوندید!   مشاهده شعرهای روزانه دُرج در توییتر    نوا و نماهای دُرج در یوتیوب    فروشگاه اینترنتی آپادانا   حامیان: همراه اول    بانک تات      هر گونه برداشت از مطالب این پایگاه با ذکر منبع، مجاز می باشد.