ویکی دُرج، کتابخانه آزاد شعر پارسی
مهمان خوش آمدید. ورود     ( ثبت نام ) کتابها | زندگینامه ها | جستجوی پیشرفته | درباره دُرج | راهنمای ساخت دفترچه شعر در ویکی دُرج | پادکست دُرج
RSS   RSS
 

راهبری


جستجوی سریع در ویکی دُرج
»گزیده‌ی اشعار «فریاد شیری» در بلغارستان منتشر می‌شود

RSS
تغییر یافته در 2013/01/05 08:43 توسط Administrator دسته‌بندی شده به عنوان بدون دسته‌بندی

شیری ضمن اعلام خبر انتشار گزیده‌ی اشعارش در کشور بلغارستان افزود: کار ترجمه‌ی اشعارم به پایان رسیده و احتمالآ تا عید نوروز امسال در کشور بلغارستان منتشر خواهند شد.

او همچنین از اتمام کار نگارش یک رمان برای نوجوانان خبر داد و گفت: کار بر روی این رمان نزدیک به ۳ سال طول کشید و درحال حاضر مشغول ویرایش نهایی آن هستم. موضوع این کتاب به نوعی در ارتباط با مساله‌ی «کتاب» است و شخصیت آن یک نوجوان روشن‌دل است.

شیری اسم اولیه‌ی این کتاب را «داستان کتابی که نوشته نشده بود» عنوان کرد و گفت: این اسم مطمئنآ تغییر خواهد کرد و هنوز به جمع‌بندی نهایی برای اسم جدید نرسیده‌ام.

این نویسنده که چند سالی است مشغول کار بر پروژه‌ی «سیر تحول شعر کردی از آغاز تا امروز» است، درباره‌ی وضعیت فعلی این مجموعه گفت: چون گستره‌ی گویش‌های کردی بسیار زیاد است، هنوز کار این مجموعه به پایان نرسیده است. سعی کرده‌ام در این مجموعه، ادبیات کردی را در تمام جهان مورد بررسی قرار دهم. درحال حاضر تنها قسمت مربوط به کردهای ارمنستان باقی مانده است كه اخیرآ به منابع این بخش از کرد زبان‌ها هم دسترسی پیدا کرده‌ام و با اتمام این بخش، این پروژه تمام می‌شود و برای مراحل انتشار آماده خواهد بود.

این شاعر از تصمیم برای انتشار گزیده‌ی اشعارش به عنوان کار دیگری که این روز‌ها مشغول آن است یاد کرد و گفت که به زودی گزیده‌ای از ۴ دفتر شعری که تاکنون منتشر کرده را آماده انتشار خواهد کرد.

شیری در مورد اعمال ممیزی بر آثارش توضیح داد: از ابتدای امسال هیچ کتابی را برای کسب مجوز نفرستاده‌ام و نمی‌دانم وضعیت ممیزی این روز‌ها به چه صورتی است. سابقآ در کارهای من اشعاری بوده که در پروسه‌ی ممیزی حذف شده‌اند، اما تاکنون کتابی نداشته‌ام که به صورت کامل به مشکل برخورد کند.

او وضعیت این روزهای تولید و انتشار کتاب را در کشور مناسب ندانست و گفت: شرایط خوبی بر نشر کشور حاکم نیست و ناشران به دلیل مشکلات اقتصادی از آثار استقبال نمی‌کنند و انگیزه‌ی چندانی ندارند و به همین نسبت نویسنده‌ها هم بی‌انگیزه شده‌اند.

این شاعر ادامه داد: واضح است که بسیاری از آثار جدی این روز‌ها منتشر نمی‌شوند و مخاطبان حرفه‌ای کتاب در هر حوزه‌ای رفته رفته کمتر می‌شوند و روز به روز این فاصله بیشتر می‌شود. برعکس بسیار جالب است که مساله‌ی کتاب‌سازی رواج زیادی پیدا کرده و خیلی از ناشران و نویسنده‌ها از این وضعیت سوء استفاده می‌کنند و به کتاب‌سازی می‌پردازند. به هر حال این مساله، آسیب‌های بسیار زیادی به حوزه‌ی ادبیات و کتاب می‌زند.
پیاده سازی و اجرا: مهر ارقام رایانه   در فیس بوک به دُرج بپیوندید!   مشاهده شعرهای روزانه دُرج در توییتر    نوا و نماهای دُرج در یوتیوب    فروشگاه اینترنتی آپادانا   حامیان: همراه اول    بانک تات      هر گونه برداشت از مطالب این پایگاه با ذکر منبع، مجاز می باشد.